• Projekty ogólnopolskie

• Wiosną 2024r. nasza szkoła przystąpiła do projektu Złote Szkoły NBP, gdzie uczniowie klasy 4a w składzie: Dominika Banaszczyk, Oliwia Wrótniak, Patrycja Walaszczyk, Natalia Sadawa, Julita Wójcik, Paulina Krakowiak, Weronika Kaczmarczyk, Julia Sobieraj, Bartłomiej Daros, Maciej Flasza oraz nauczyciele koordynujący: Sylwia Gnoińska i Anna Rudek-Kowalczyk zostali Drużyną Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Temat przewodni IV EDYCJI PROGRAMU to POLSKI ZŁOTY W OBIEGU OD 100 LAT – NBP i jego funkcja emisyjna. Tym bardziej ucieszył nas udział w tym projekcie, ponieważ łączy się on z obchodami 100-lecia istnienia naszej szkoły.

Z tego powodu odbyły się liczne warsztaty edukacyjne, lekcje z ekonomią oraz debaty szkolne prowadzone przez naszych ambasadorów, koordynatorów i chętnych nauczycieli.

Nasz wysiłek i zaangażowanie zostały docenione, bowiem zdobyliśmy tytuł ZŁOTEJ SZKOŁY NBP, a ponadto znaleźliśmy się w setce nagrodzonych szkół za najlepiej wykonane zadania (nagrody przyznano dla 50 szkół podstawowych oraz 50 szkół ponadpodstawowych).

GRATULACJE DLA CAŁEJ DRUŻYNY AMBASADORÓW EDUKACJI EKONOMICZNEJ i wszystkich zaangażowanych uczniów i nauczycieli!

Koordynatorzy: Sylwia Gnoińska i Anna Rudek-Kowalczyk

REALIZACJA PROJEKTU ZŁOTE SZKOŁY NBP

W ramach projektu Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej zrealizowała następujące zadania:

I. Warsztaty edukacyjne

• dla klas pierwszych technikum prowadzone przez naszych ambasadorów:
            1. Wielcy polscy ekonomiści. Inne przykłady serii kolekcjonerskich– dla zawodu technik handlowiec
            2. Zabezpieczenia i sposoby weryfikacji autentyczności banknotów i monet – dla zawodu technik hotelarstwa
            3. Na czym polega cykl obrotu gotówkowego w Polsce. – dla zawodu technik ekonomista
            4. Jak powstają polskie znaki pieniężne od projektu do monety i banknotów? – dla zawodu technik rachunkowości
            5. Trzy funkcje pieniądza – dla zawodu technik grafiki i poligrafii cyfrowej
            • dla klasy piątej zaproszonej szkoły podstawowej nr 4 w Radomsku.
            1. Jak powstają polskie znaki pieniężne od projektu do monety i banknotów?

II. Lekcje związane z tematem przewodnim IV edycji programu

• Funkcje pieniądza – p. Lucyna Stępień-Koń, p. Sylwia Gnoińska
            • Czy warto inwestować na GPW. Obrót bezgotówkowy – p. Sylwia Gnoińska – lekcja odbyła się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
            • Materiały w druku 3D. Druk modelu monety – polska złotówka z 1924 roku.– p. Katarzyna Plaskacz
            • Historia pieniądza – p. Iwona Dobranowska – lekcja przeprowadzona w Regionalnym Muzeum w Radomsku z udziałem p. Józefa Medwida (wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, oddział w Radomsku)
            • Money SHOW – cykl obrotu gotówkowego – p. Iwona Dobranowska
            • Szkoła stara jak polska złotówka – p. Agnieszka Kuligowska

III. Debaty szkolne

• Cykl gotówkowy czy bezgotówkowy – ZA i PRZECIW – dla klasy pierwszej naszego technikum w zawodzie technik fotografii i multimediów przy udziale zaproszonych gości z Klubu 11i1 Przedsiębiorców Powiatu Radomszczańskiego;
            • EURO czy ZŁOTÓWKA – ZA i PRZECIW – dla klasy czwartej naszego technikum w zawodzie technik ekonomista.

Koordynatorzy: Sylwia Gnoińska i Anna Rudek-Kowalczyk

FILMY ILUSTRUJĄCE PRZEBIEG WARSZTATÓW

FILMY ILUSTRUJĄCE PRZEBIEG LEKCJI

FILMY ILUSTRUJĄCE PRZEBIEG DEBAT

FOTORELACJE Z PRZEBIEGU WARSZTATÓW

WARSZTATY Jak powstają polskie znaki pieniężne od projektu do monety i banknotów

WARSZTATY Na czym polega cykl obrotu gotówkowego w Polsce?

WARSZTATY Wielcy polscy ekonomiści. Inne przykłady serii kolekcjonerskich

WARSZTATY Zabezpieczenia i sposoby weryfikacji autentyczności banknotów i monet

WARSZTATY Trzy funkcje pieniądza

FOTORELACJE z LEKCJI